Dysplázia bedrového kĺbu

26.11.2020

Pod pojmom dysplázia bedrového kĺbu rozumieme nesprávny vývin alebo vývinovú odchýlku jamky bedrového kĺbu. Jej následkom dochádza k chybnému postaveniu, ktoré sa odborne označuje aj ako bedrová luxácia, alebo luxácia bedrového kĺbu. Luxácia teda označuje čiastočné alebo úplné vykĺbenie hlavice stehennej kosti z jamky bedrového kĺbu, teda situáciu, kedy hlavica do jamky správne nezapadá.

Pri vrodenej dysplázii bedrového kĺbu nie je pri narodení bedrový kĺb správne tvarovaný. Dievčatá pritom bývajú postihnuté približne šesťkrát častejšie ako chlapci.

Liečba: 

Liečba sa odvíja od závažnosti symptómov a od veku dieťaťa v čase stanovenia diagnózy. Vo všeobecnosti však platí pravidlo, že čím mladšie je dieťa v čase stanovenia diagnózy, tým úspešnejšia býva liečba dysplázie a luxácie bedrového kĺbu.

V mnohých prípadoch nie je v skorom štádiu potrebná liečba vôbec, pretože v prvých dvoch mesiacoch sa často bedrová dysplázia sama upraví. Túto samovoľnú liečbu bedrovej dysplázie môžete podporiť balením naširoko, teda v polohe s pokrčenými nôžkami v bedrách, nosením v šatke a dôkladným vyhýbaním sa predčasnej extenzii bedier.

Ak bedrová dysplázia naďalej pretrváva aj v druhom až štvrtom týždni života dieťaťa, je na mieste liečba prostredníctvom abdukčnej ortézy. Ošetrujúci lekár rozhodne o potrebe dodatočnej fyzioterapie a cvikov na uvoľnenie svalstva. V prípade dysplázie so súčasnou luxáciou bedrového kĺbu musí dôjsť k navráteniu hlavice stehennej kosti do kĺbovej jamky. Tento efekt je možné dosiahnuť s použitím ortéz. Následne je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k opätovnému vykĺbeniu hlavice z jamky bedrového kĺbu. Aj v tomto prípade tak možno učiniť s použitím ortéz.

© 2020 Nezisková organizácia | Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky