Hydrocefalus

26.11.2020

VZNIK A PRÍČINY

Za normálnych podmienok preteká v mozgu cerebrospinálna tekutina (CFS). Za určitých podmienok sa môže jej množstvo zvýšiť, čo vedie k problémom. Najčastejšie sa tak stane, keď sa zablokuje normálny tok tejto tekutiny a na mozog je vyvíjaný tlak.

V niektorých prípadoch sa hydrocefalus začne vyvíjať už pred narodením dieťaťa. Môže byť výsledkom vrodenej chyby, genetickej abnormality alebo infekcie, ktorá sa vyskytne počas tehotenstva (napríklad ružienka).

Ak sa hydrocefalus vyvinie u dojčiat, batoliat a starších detí, je dôsledkom infekcie centrálneho nervového systému (ako je meningitída), krvácania do mozgu počas pôrodu alebo krátko po ňom (najmä u predčasne narodených detí), traumy hlavy alebo nádoru centrálneho nervového systému.

Keď sa hydrocefalus vyskytne u dospelých, hladina tekutiny sa zvýši, ale tlak je zvyčajne normálny. Napriek tomu mozog môže napučať, výsledkom je poškodenie jeho funkcií. Príčinami sú často infekcie súvisiace s mozgom (meningitída), zranenie hlavy alebo krvácanie z ciev v mozgu. Choroba môže vzniknúť aj ako dôsledok mozgovej chirurgie.

PRÍZNAKY

Hydrocefalus môže spôsobiť trvalé poškodenie mozgu, preto je dôležité, aby človek príznaky tohto ochorenia rozpoznal a čo najskôr vyhľadal lekársku pomoc. Tento stav je bežnejší u detí, ale môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku.

Včasným príznakom hydrocefaluu detíje vypuklejšia fontanela, rýchle zväčšenie obvodu hlavy, oči smerujúce nadol, záchvaty, extrémny nepokoj, vracanie, nadmerná ospalosť, zlé kŕmenie, nízky svalový tonus a sila.

Prestaršie detisú typické príznaky ako krátke a vysoké výkriky, zmeny osobnosti, zmeny štruktúry tváre, prekrížené oči, bolesti hlavy, svalové kŕče, oneskorený rast, problémy s jedlom, extrémna ospalosť, popudlivosť, strata koordinácie, narušená kontrola močového mechúra, hlava väčšia ako normálna, vracanie alebo nevoľnosť, záchvaty, problémy so sústredením.

Príznaky umladých dospelých a strednej vekovej kategóriesú: chronické bolesti hlavy, strata koordinácie, ťažkosti pri chôdzi, problémy s močovým mechúrom, problémy s videním, nedostatočná pamäť, ťažkosti s koncentráciou.

Udospelých a ľudí vo veku nad 60 rokovje jeden z najčastejších príznakov náhly pád bez straty vedomia. Ďalšie bežné príznaky zahŕňajú zmeny v chôdzi, zhoršené duševné funkcie, napríklad problémy s pamäťou, problémy s kontrolou moču, problémy s kontrolou stolice, bolesti hlavy.

DIAGNOSTIKA

Pri podozrení na hydrocefalus lekár vykoná kontrolu príznakov. Deťom kontroluje oči, reflexy, fontanelu a obvod hlavy. Môže použiť ultrazvuk na kontrolu mozgu, nie však u detí, ktorých fontanela je stále otvorená (zhruba do 6 mesiacov života). Magnetická rezonancia sa využíva na kontrolu príznakov nadmerného množstva cerebrospinálnej tekutiny, počítačová tomografia (CT) pomáha diagnostikovať stav pomocou röntgenových lúčov, ktoré vytvárajú prierezový obraz mozgu.

LIEČBA

Hydrocefalu nemožno zabrániť, možno však znížiť jeho riziko. Je dôležité, aby žena mala v tehotenstve dostatočnú prenatálnu starostlivosť, čím klesne riziko predčasného pôrodu. Ľudia by mali myslieť na očkovania, ktoré predchádzajú chorobám a infekciám spojeným s hydrocefalom. Pravidelné prehliadky môžu tiež zabezpečiť, že pacient dostane okamžitú liečbu chorôb alebo infekcií, ktoré by mohli hroziť hydrocefalom. Treba myslieť aj na bezpečnostné vybavenie, napríklad prilby, ktoré zabraňujú úrazom hlavy, takisto na bezpečnostný pás v aute. Malé deti by mali byť vždy zaistené v autosedačke.

Hydrocefalus môže byť smrteľný, ak sa nelieči. Liečba nemôže zvrátiť poškodenie mozgu, ktoré sa už vyskytlo. Cieľom liečby je zabrániť ďalšiemu poškodeniu mozgu, a to obnovením normálneho toku cerebrospinálnej tekutiny chirurgickými zákrokmi.

Vloženie bočného vstupu. Chirurgický zákrok, ktorý vytvára "odvodňovací systém" v lebke. Používa sa dlhá trubica s ventilom, pomáha prietoku normálnou rýchlosťou a správnym smerom.

Ventrikulostómia. Procedúra sa môže použiť ako alternatíva bočného vstupu. Ide o vytvorenie otvoru na dne komory alebo medzi komorami mozgu, to umožňuje nadbytočnej tekutine odtiecť.

AKO ŽIŤ S CHOROBOU

Prognóza človeka s hydrocefalom závisí vo veľkej miere od rozsahu jeho symptómov. Mnoho detí má celoživotné poškodenie mozgu, no vďaka spolupráci s odborníkmi vrátane pediatrov, špeciálnych pedagógov, profesionálnych terapeutov, vývojových terapeutov a detských neurológov sa deti môžu naučiť "riadiť" svoje postihnutie a zmierňovať celoživotné príznaky. Dospelí s vážnymi príznakmi hydrocefalu takisto môžu potrebovať pomoc terapeutov, prípadne aj v podobe dlhodobej starostlivosti.

© 2020 Nezisková organizácia | Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky